Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký je svět Maců


Macintosh, neboli Mac je typ osobních počítačů navržených a sestavených firmou Apple Computer, ve většině případech vybavených jejich proprietárním operačním systémem Mac OS.
reklama


Macintosh, neboli Mac je typ osobních počítačů navržených a sestavených firmou Apple Computer, ve většině případech vybavených jejich proprietárním operačním systémem Mac OS. Firma Apple nasadila OS GUI, a to už v roce 1984, čímž se nesmazatelně zapsala do historie informačních technologií. To už je ale víc než dvacet let a je na místě otázka, jak si Apple po tak dlouhé době stojí a jaký život mají majitelé Maců?


Odpověď je jednoduchá - život mají pohodlný a stylový. "Proč" si vysvětlíme v následujících odstavcích.
Hardware
K bezproblémovému spuštění Mac OS X je nutno vlastnit Mac (počítač) - je sice možné OS X spustit na PC přes VMWare (nebo dokonce i Virtual PC), ale to je jednak neohrabané a jednak nelegální.

Apple v současnosti nabízí několik počítačů pro užití jak osobní, tak profesionální a dokonce i pro podniková prostředí. Těmito produkty jsou:

Mac mini (osobní použití) - nejlevnější osobní počítač Apple miniaturních rozměrů nabízený ve dvou variantách, obě jsou osazeny procesorem Core Duo. Apple Mac mini představuje BYODKM - Bring Your Own Display, Keyboard and Mice - do maca si jednoduše připojíte vlastní příslušenství.


iMac (osobní použití) - největší pýcha co se osobních počítačů Apple týče - iMac je osazen mobilní verzí procesoru Intel Core 2 Duo a je dostupný ve velikostech 17", 20" a 24" (všechen hardware je totiž zasazen do pouzdra monitoru).

MacPro (profesionální použití) - nejvýkonnější Applovský počítač je high-endová pracovní stanice, nahrazuje model Power Mac G5. Všechny typy MacaPro jsou "zabaleny" do kovové skříně.

MacBook (osobní použití) - přenosný počítač užívající výhod procesoru Intel Core 2 Duo, krom rychlosti vyniká i velmi stylovým a tenkým designem. Nahrazuje iBook G4.


MacBook Pro (profesionální použití) - high-endový přenosný počítač osazený CPU Intel Core 2 Duo (2,16 GHz nebo 2,33 GHz) s 15-ti nebo 17-ti palcovým displejem.

Xserve (podniková prostředí) - podnikatelský 1U rackový server nejčastěji používaný jako dataserver nebo jako enterprise client server. Většinou se používá v clusterech pro náročné výpočetní operace (3D rendering). Stejně jako MacPro, i Xserve užívá procesory Intel Xeon "Woodcrest".

 

Toto jsou nejnovější modely maců všeho druhu, je však možné pořídit starší verze (např. PowerPC Mac mini, nebo iBook G4) a ušetřit tak nějakou tu korunu.


K počítačům Apple je možno připojit libovolnou USB myš nebo klávesnici (porty PS2 Apple počítače vybaveny nejsou), anebo tato zařízení zakoupit přímo od Applu. Tím získáte jednak ucelený design, jednak nebudete mít na klávesnici tlačítko Windows, které byste na macu nevyužili (místo něj bude na klávesnici klávesa Apple, plnící funkci, kterou plní u PC Ctrl.) a budete mít k dispozici ještě čtyři tlačítka, která na normálních klávesnicích chybí - přidat nebo ubrat hlasitost, ztlumit zvuk a vysunout optickou mechaniku. Myš pak nabízí pět tlačítek a luxusní 360-ti stupňový balónek pro skrolování všemi směry. Jak myš, tak klávesnice se vyrábí v kabelovém i bezdrátovém (bluetooth) provedení.


Apple také nabízí řadu mobilních zařízení, kterýmžto zcela jasně kraluje multimediální přehrávač iPod, který se s nepřeberným množstvím příslušenství dá pořídit v několika verzích - video, nano a shuffle.

 


Software

Od dob, co Apple uvedl na trh svůj první operační systém s GUI uběhlo mnoho času - za těch dvacet let se Apple přes všechny možné verze (a neúspěšný projekt Star Trek, jehož cílem bylo přeložit Mac OS pro PC) dostal až do dnešní verze Mac OS X 10.5


Mac OS jako takový je dodáván ke každému počítači Apple a může být zakoupen i samostatně (stojí něco málo nad 3000 Kč). Verzi, kterou zakoupíte, nebo dostanete k počítači pak můžete zdarma upgradovat a získávat tak více funkcí OS a méně chyb.

OS X je moderní a hlavně jednoduchý. Nepřeplňuje se dočasnými soubory, nezpomaluje se registry a prakticky na něj neexistují viry. Aplikace se na OS X nejčastěji instaluje ze souboru DMG, který otevřete a podobně jako u Windows se proklikáte instalačním průvodcem, nebo jednoduše přetáhnete ikonu dané aplikace do složky s programy. Stejně tak se odinstalovává - program jednoduše přetáhnete do odpadkového koše.

Fám hlásajících, že pro OS X neexistuje dost aplikací je mnoho, nejsou však pravdivé. Uvedu zde seznam několika aplikací, které na OS X používám, abyste si na toto téma mohli utvořit vlastní názor:
Mozilla Thubderbird
Mozilla Firefox
Safari (web browser)
Adium (ICQ klient)
Skype
Bits on Wheels a Xtorrent (BitTorrent)
Direct Connect
Macromedia Dreamweaver
Macromedia Flash
Adobe Photoshop
Adobe InDesign
ArtRage (grafický program s reálnými štětci)
Captain FTP (FTP file manager)
Q (virtuální počítače)
MS Virtual PC for Mac
iTunes (multimediální centrum)
iPhoto (správa fotografií)
XnView
Mplayer (přehrávač multimédií)
VLC
iMovie HD (pokročilý video editor)
Aperture (editace fotografií)
Microsoft Office 2004 for Mac
OpenOffice.org
Toast (vypalování)
Jak vidíte, v seznamu jsou zastoupeny aplikace vcelku všeho druhu: od malých prográmků typu XnView nebo Captain FTP až k profesionálním nástrojům typu Aperture nebo Adobe InDesign. Obecně se navíc dá říci, že právě na OS X se s aplikacemi pracuje mnohem pohodlněji, než na platformě Windows. Alespoň takového dojmu jsem nabyl.

Dalším rozšířeným omylem týkajícím se maců je fáma o tom, že pro Mac OS neexistují hry. Opak je pravdou - ačkoliv nejsem nikterak náruživý hráč, mám o hrách alespoň základní povědomí a mohu s klidným svědomím říci, že "co za to stojí je i pro Mac OS". Tedy snad s výjimkou populárního Counter-Striku, který je nutno spouštět přes Q nebo Virtual PC, na kterém běží Windows.

Následuje tedy krátký seznam vybraných her z herní nabídky Applu:
Age of Empires III
The Sims 2
Civilization IV
DOOM 3
Medal of Honor: Breakthrough
Quake 4
Star Wars: Jedi Knihgt - Jedi Outcast
Star Wars: Jedi Academy

Myslím, že co se her týče, řekl jsem dost. Přesuňme se tedy k dalšímu tématu, a sice jak se s OS X pracuje.

Začneme u instalace - ta je natolik jednoduchá, že by ji dle mého názoru neměl zvládnout jen běžný uživatel, jednoduchou instalaci (bez speciálních nastavení) by dokonce mohl zvládnout i začátečník. Instalace se provádí vložením DVD do optické mechaniky, ze které mac nabootuje a načte si instalační prostředí bezmála totožné s OS X. Tam spustí klasického klikacího průvodce, který vás bude celou instalaci trvající zhruba dvacet minut provázet. Po dokončení instalace DVD vyskočí a systém se spustí (start na průměrném macu trvá asi 30 vteřin).

OS X je tedy spuštěn, nevíme ale přesně, jaký je účel toho, co vidíme. Pojďme si to tedy vysvětlit.

Podle toho, co si pamatuji z hodin českého jazyka se charakteristika má začínat pokud možno seshora a končit má dole. A nejinak to uděláme i s "masoxem" - začneme odshora.
Nahoře se nachází jakýsi panel obsahující na levé straně nabídku se systémovými příkazy jako je Vypnout, Odhlásit, atp. (reprezentována modrým jablíčkem) a nabídky aplikace v popředí (její jméno je tučně vypsáno vedle jablíčka). To je vcelku chytré - každá aplikace má svá nastavení na stejném místě (klikněte na jméno aplikace a zvolte Preferences, nebo stiskněte klávesu Apple + , ).

Na pravém konci horního panelu jsou umístěny ikony některých spuštěných aplikací jako Skype, Aduim, dále nastavení klávesnice, stav zařízení Bluetooth a AirPort, panel hlasitosti a hodiny. Na úplném konci se pak nachází ikona aplikace Spotlight. Spotlight představuje jednu z "nejvymakanějších" funkcí OS X - pomocí ní je možno vyhledávat soubory a aplikace s rychlostí, o jaké se žádnému uživateli Windows nemohlo ani zdát. Pohybujeme se zde v řádu několika málo sekund (většinou do pěti).

 

 


Pod panelem je samotný pracovní prostor pro aplikace, resp. plocha. Na tu se podobně jako u Windows umisťují ikony souborů, které obsahuje a zařízení, která jsou k macu připojena. Co je nezvyklé je dynamičnost plochy. Tento pojem je asi nejlepší vysvětlit si na příkladu: k macu je  připojena optická mechanika, nic v ní však není. Proto nemá ikonu na ploše. Ta se objeví až poté, co je mechaniky vloženo médium. To je jednak efektní, ale mnohem více užitečné, neboť se tak zbavujeme zmatku v případě, že nevíme, v které mechanice máme CD a která je prázdná. To samé platí i např. pro Mass Storage zařízení - po jejich připojení se jejich ikona objeví pod ikonami ostatních úložných zařízení.

 

 

Ve spodní části obrazu se nachází Dock. Ten obsahuje jednak ikony všech aplikací, které si do něj přetáhnete a jednak všech spuštěných aplikací, které mají navíc pro přehlednost pod sebou malou šipku. Dock je konfigurovatelný je možno jej přemístit na levou nebo pravou stranu monitoru a je možno nastavit, aby se zvětšil, když se nad ním bude nacházet myš.

 

Další velmi populární funkcí je Exposé. Buďto pomocí klávesnice, nebo myši je možno např. aktivovat její funkci "All Windows" - všechna okna, která jsou spuštěna se "odzoomují" tak, aby se všechna najednou vešla na monitor. Tak se můžete dívat, co se ve všech oknech děje, nebo se mezi okny přepínat (podobně jako u Windows i zde funguje zkratka Apple + Tab pro Application Switcher).

OS X dále disponuje Dashboardem - po jeho aktivaci se plocha ztmaví a objeví se Widgety, malé aplikace všeho druhu: kalendář, noty právě přehrávané písničky, nebo třeba předpověď počasí.

Článek se nám pomalu chýlí ke konci a proto bych si ještě dovolil upozornit na velmi vtipné reklamy, v nichž vystupují dva staří "přátelé" PC a Mac. Reklamy jsou k dispozici na adrese http://www.apple.com/getamac/.
Závěrem
Cílem tohoto článku bylo seznámit vás s tím, jaký je dnešní svět Maců, jestli článek tohoto cíle dosáhl už posuďte sami. Pro jistotu ještě  zopakuji to, co jsem psal na začátku - dnešní svět maců je jednoduchý a stylový. A funkční.

Autor: Ondřej Konvička - redakce Stahuj.cz

www.stahuj.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář