Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvod

Souborový manager Total Commander (dříve Windows Commander) pomáhá uživatelům již pěknou řádku let. Dlouholetý vývoj programu z něj učinil velmi propracovaný nástroj, který je doslova nabitý spoustou různých funkcí. S každou novou verzí programu byly přidávány nové funkce nebo byly rozšiřovány funkce stávající. Jak již bylo výše uvedeno, máme v současné době k dispozici beta verzi programu Total Commander 7. V tomto článku porovnáváme tuto beta verzi s finální verzí Total Commander 6.55.

Základní informace - instalace a pracovní prostředí programu

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se stal program Total Commander  legendou a většina uživatelů je se základy ovládání i pracovním prostředím obeznámena. Proto jsou v této části uvedeny nejzákladnější informace o instalaci programu a jeho pracovním prostředí velmi stručně a další část článku se jíž věnuje podrobněji novinkám, které se v programu vyskytují.
Instalace programu probíhá standardním způsobem. V průběhu instalace si můžete zvolit jazyk pro instalaci i pro pracovní prostředí programu. Tradiční silnou stránkou Total Commanderu je velké množství podporovaných jazyků a v seznamu najdeme samozřejmě také češtinu. V případě, že v průběhu instalace zaškrtneme příslušné volby, je v nabídce "Start -> Programy" vytvořena skupina Total Commander a na ploše je vytvořen zástupce. Program je shareware a jeho omezení spočívá v zobrazení informačního okna při každém spuštění.


Pracovní prostředí programu je charakteristické dvěma okny adresářových struktur. Nad těmito okny  je umístěna tlačítková lišta obsahující ikony nejběžnějších nástrojů. Obsah nástrojové lišty můžete změnit a přizpůsobit vlastním potřebám pomocí nabídky  "Konfigurace -> Tlačítková lišta".


 

Total Commander obsahuje rozšířené funkce vyhledávání, komprimace a archivace, rychlý náhled a různé režimy zobrazování (stručné, detaily, miniatury atd.). Samozřejmostí je vestavěný FTP klient.
Ale nyní již přistoupíme k popisu novinek, které se objevily v sedmé verzi programu.
Novinky v programu Total Commander 7

Nejnápadnější změna se týká samozřejmě vzhledu programu, konkrétně vzhledu ikon v tlačítkové lište. Ve verzi 6.55 byly použity šestnáctibarevné ikony.


V sedmé verzi programu jsou použity modernější ikony s 256 barvami.


V okně "Změna tlačítkové lišty" je možné v novější verzi programu zapnout nebo vypnout XP styl. Možnost zapínat a vypínat vzhled témat Windows XP přibyla rovněž v okně "Obecné volby - Vzhled". Tyto změny jsou spíše kosmetického charakteru. Podstatnější jsou některé nové funkce, které usnadňují práci s programem nebo rozšiřují jeho další možnosti. Pojďme se na ně tedy podívat.

Zobrazovací režim "separate tree"

V nové verzi programu můžeme využívat zobrazovací režim "separate tree", což v českém překladu znamená "samostatný strom". Použitím této funkce můžeme rozdělit oba, jeden nebo žádný panel na dvě části. V jedné části je potom zobrazena stromová struktura adresářů a ve druhé části seznam adresářů.


V klasickém stromu pak přibyla o jeden stupeň vyšší úroveň s jednotlivými disky a plochou. Je tedy možné procházet "Tento počítač" podobně jako v Průzkumníkovi Windows.

Přejmenování více položek

Větších změn doznal nástroj pro hromadné přejmenování souborů. Soubory lze přejmenovat podle předem vytvořeného textového souboru nebo seznam vybraných souborů otevřít v poznámkovém bloku a všechny názvy editovat v textovém souboru.

Ignorovat seznam

V okně "Obecné volby - Ignorovat seznam" můžeme definovat soubory nebo adresáře, které budou programem Total Commander ignorovány, tj nebudou zobrazeny v seznamech ani stromových strukturách.

Podpora práce se schránkou

Velmi užitečnou novinkou je výrazná podpora práce se schránkou. V nabídce "Označení" máte možnost volby: "Vybrané názvy kopírovat do schránky", "Názvy včetně cest kopírovat do schránky", "Do schránky kopírovat se všemi detaily" a "Do schránky kopírovat s cestou a detaily".
 
Závěr a zhodnocení

 Program Total Commander prošel dlouholetým vývojem a stal se z něj téměř dokonalý nástroj pro práci se soubory. S každou novou verzí přichází řada novinek, které zpříjemňují  práci s tímto programem. V tomto článku, jsou zmíněny vybrané novinky sedmé verze programu, jež jsem považoval za nejdůležitější. Názory na kosmetické změny vzhledu programu (změna vzhledu ikon) se pravděpodobně budou u různých uživatelů lišit a mohou být námětem k různým diskusím. Důležité však je, že i v sedmé verzi Total Commander přináší celou řadu nových užitečných funkcí. Osobně nejvíce oceňuji vynikající podporu práce se schránku a nástroj pro hromadné přejmenování souborů.

Klady:
zobrazovací režim "separate tree"
vynikající nástroj pro hromadné přejmenování souborů
dobrá podpora práce se schránkou
atd.


Zápory:
žádné jsem neshledal

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář