Jdi na obsah Jdi na menu
 


Piráti slaví, HD DVD a Blu-ray je možné zkopírovat

Takto snadno lze zkopírovat obsah z údajně "neprolomitelného" HD DVD média.
 

Piráti slaví, hollywoodská studia zuří. Takto by se dala popsat situace, která propukla poté, co se crackerům podařilo prolomit i "neprolomitelné", totiž ochranu proti kopírování, kterou používají optická média nové generace HD-DVD a Blu-ray.

Blu-ray vs HD-DVD

Blu-ray - 25GB v jedné vrstvě
Blu-ray disk dovoluje nahrát přes dvě hodiny HDTV záznamu nebo více než 13 hodin SDTV (rozlišení 720 x 483 bodů) vysílání na jediný 25GB disk. Plány výrobců počítají s médiem, které nabídne kapacitu 50GB. O formát se primárně stará japonská Sony.

HD-DVD - 15GB v jedné vrstvě
HD-DVD byl standardizován organizací DVD Forum. Umí uložit až 15GB do jedné vrstvy, 30GB do dvou. O jeho vývoj pečují společnosti NEC a Toshiba.

 

"BackupHDDVD je nástroj k rozkódování AACS klíče, který chrání video na nosiči před zkopírováním, takže později můžete jeho obsah přehrát přes klasický HDDVD software," uvedl jeden ze členů fóra Doom9.org (viz. odkaz), které se zabývá problematikou DVD nosičů.

"Toto je první verze programu, zatím není moc stabilní," dodal uživatel s přezdívkou muslix64 s tím, že více informací o softwaru naleznou zájemci v přiloženém FAQ (často pokládané otázky) souboru.

Návodů, jak uložit na pevný disk obsah HD DVD média, koluje na internetu vícero. Fórum Doom9.org popisuje například užití herní konzole Xbox 360, která připojena k osobnímu počítači s programem BackupHDDVD slouží jako externí HD DVD přehrávač. Z něho je pak do PC zkopírován obsah HD DVD.

HD DVD a Blu-ray jsou optická média nové generace, která uživatelům nabízejí obraz v rozlišení 1920 x 1080 bodů. Současná DVD média poskytují videa v rozlišení 720 x 480 (NTSC) či 720 x 576 (PAL) pixelů, což už je pro LCD TV s vysokým rozlišením nedostatečné.

Do protikopírovací ochrany AACS (advanced access content system), se kterou pracují HD DVD a Blu-ray disky, vkládaly nahrávací studia velké naděje. Podle počítačových expertů však bylo jen otázkou času, kdy bude AACS technologie prolomena a umožní tak uživatelům zálohovat obsah těchto médií.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář