Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednou z nejdůležitějších činností pro udržení operačního systému zdravého, stabilního a rychlého, je jednoznačně defragmentace. K tomu slouží ve Windows program Defragmentace disku. Co když ale ani ten na správnou defragmentaci nestačí?
Narážím na případy, kdy je na disku méně, než 15% volného místa. Při takovém stavu má totiž běžná Defragmentace disku málo místa, použitelného při defragmentaci. A výmluva je na místě, jelikož se nezřídka dopracuje k celé hromadě nedefragmentovatelných souborů. Ovšem patnáctiprocentní hranice je čistě alibistická, jelikož lze úspěšně provést defragmentaci i při téměř stoprocentně zaplňeném disku. Umí to O&O Defrag.

O&O Defrag versus Defragmentace disku

O&O Defrag je oproti Defragmentaci disku velmi propracovaný a účinný program pro defragmentaci ve velkém. Nejedná se o pouhý mininástroj se základními funkcemi. Jak jsem již zmínil, umí defragmentovat i ty disky, jejichž volné místo je minimální. Dokonce i pod jedno procento volného místa. V takovém případě by už byla metoda pomocí Defragmentace disku neúčinná.

Defragmentace pomocí O&O Defrag nekončí stiskem jediného tlačítka. Způsob defragmentace lze vybrat z pěti možností, z nichž dvě se liší v rychlosti a výpočetní náročnosti (Stealth a Space), a další tři podle způsobu seřazení souborů při defragmentaci (Name, Modified, Access). To může samozřejmě ještě zrychlit celý systém, protože soubory seřazené podle četnosti přistupu k nim snižují nutnost velkých přesunů čtecích hlav v pevném disku.

Další obrovskou výhodou defragmentace pomocí O&O Defrag je neomezený počet současně běžících úkolů. Pokud k tomu má počítač dostatek výkonu, lze defragmentovat klidně všechny disky najednou. To je skvělé pro defragmentaci přes noc, kdy nehrozí nedostatek výkonu pro běžnou práci s počítačem. Do rána je tak defragmentováno mnohem více, než je tomu v případě Defragmentace disku.

Dalším plusem oproti Defragmentaci disku je pracovní prostředí O&O Defrag, které je skvěle přehledné a umožňuje větší přehled nad poskytovanými informacemi. Z jednoduchého grafu v Defragmentaci disku rozhodně reálně nepoznáte, jestli je disk fragmentovaný a jak hodně. Ani závěr analýzy v Defragmentaci disku není moc věrohodným ukazatelem pro provedení defragmentace. V O&O Defrag jedoduše zjistíte procento fragmentace z grafu v levém sloupci, o které soubory se jedná a kde se nacházejí z grafu v dolní části obrazovky.
Plánování a automatizování defragmentace

Defragmentace v O&O Defrag jde, díky plánovacímu manažeru, výborně naplánovat. Kromě obligátního nastavení času defragmentace a defragmentovaných disků, je možné nastavit i akci, kterou je nutné provést před a po vlastní defragmentaci (např. antivirová nebo antispyware kontrola), vypnutí a restartování systému, maximální mez použitých prostředků, vytvoření protokolu o defragementaci atd. Možností je nespočet.

Ani defragmentace při spouštění systému není pro O&O Defrag žádným problémem. Výhodou tohoto způsobu úklidu je přístup i k souborům, které jsou za běhu systému uzamčené. To je výborné pro defragmentaci stránkovacího souboru a souborů systému, k nimž se často čtecí hlavy disku musejí dlouho přesouvat a běžnou defragmentací tyto soubory nelze přesunout.

Naplánovat lze i kompletní defragmentaci, a to pouhým tlačítkem a jednoduchým výběrem možností. O&O Defrag při ní spustí defragmentaci všech disků najednou maximální rychlostí. Ty disky, které by nebylo možné z nějakého důvodu defragmentovat paralelně (dva oddíly na jednom fyzickém disku), se defragmentují později.
Průběžná defragmentace

Kromě naplánované nebo ručně spuštěné defragmentace, je O&O Defrag schopen defragmentovat průběžně. Při instalaci si pro to zaregistruje vlastní službu, která se spouští se startem Widnows, a která rozenzná nečinnost uživatele a začne defragmentovat nejvíce fragmentované a často používané soubory. O této činnosti se uživatel dozví z oznamovací části (taskbaru) a jednoduše jí tak může vypnout nebo pozastavit.


Závěr

O&O Defrag je skvělým nástrojem pro kompletní a vždy účinnou defragmentaci všech disků. Ta může být i naplánovaná a plně automatizovaná na dobu, kdy se s počítačem běžně nepracuje, tak aby nezabírala potřebný výkon počítače. O&O Defrag je tak plnohodnotným nástupcem prográmku Defragmentace disků ve Windows.
Plusy

automatická a plánovaná defragmentace

přehlednost

množství možností
Mínusy

cena

pouze neoficiální počeštění

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář