Jdi na obsah Jdi na menu
 


reklama

F.E.A.R.: Extraction Point CZ

 Mnoho z nás se před více než rokem těšilo na očekávanou střílečku v níž budete členem jednotky F.E.A.R.u (First Encounter Assault Recon). Akční hit jistě uspokojil řady hráčů, o čemž jasně hovoří i hodnocení 87%. Po dohrání singleplayerové části byla ale řada hráčů mírně zklamaná poměrně otevřeným koncem, který ovšem dával naději na další pokračování příběhu. Díky kvalitám hry, a také celosvětovému úspěchu, se vydavatelství Vivendi rozhodlo nezklamat příznivce a dovyprávět další kapitolu temného děje. A právě o datadisku s názvem F.E.A.R. Extraction Point si povíme více dnes. Výrobce hry původního F.E.A.R.a- Monolith Productions během uplynulé doby nelenil, a roční mezeru mezi vydáním původní hry a datadisku vyplnil zdarma stažitelnou multiplayerovou akcí F.E.A.R. Combat, která k původní hře přilákala další řadu hráčů, kteří ji ještě nezkusili. I přes velký úspěch byly původní hře vyčítany řady nedostatků, a tak vydavatelská společnost Vivendi svěřila vývoj datadisku novému studiu, s názvem TimeGate Studios.

Díky tomu tentokrát nebudete v roli lovce, ale budete utíkat nočním ponurým městem v roli štvané zvěře.

Fear EP Válka se blíží
Děj datadisku začíná přesně v místech, kde původní hra končila, mohutnou explozí "Origin Facility". Trosky města hlavní postava společně s několika společníky sleduje z paluby vrtulníku Black Hawk. Happy End v podobě přistání na základně se ale díky Almě nekoná. Neovladatelný vrtulník se po pár vteřinách zřítí na jeden z domů a trojice se tak ocitá uprostřed chaosu. Hlavním a v podstatě i jediným cílem přeživších je dostat se k novému bodu vyzvednutí (Extraction Point). Díky tomu tentokrát nebudete v roli lovce, ale budete utíkat nočním ponurým městem v roli štvané zvěře. Ale i tak není situace úplně beznadějná, třeba časem získáte spojence, o kterých byste si to nikdy nepomysleli. Vaším úkolem je tedy dostat se na střechu nemocnice Auburn, kde čeká záchranný vrtulník, finální bitva, a v případě úspěchu také „šťastný“ konec. Celou cestu vám typicky budou znepříjemňovat vojáci Replica, opět pod vedením mrtvého záporáka Fettela. Datadisk Extraction Point slibuje kvalitní příběh plný zvratů, takže by byla škoda vám jej dopředu prozrazovat.

Cítím to
Podívejme se nyní jak hra vypadá aneb něco o grafické stránce. Hráči autorům často vytýkali,Fear EP že jednotlivé levely v původní hře jsou si moc podobné nebo nevýrazné. Naštěstí si tvůrci hry vzali tato slova k srdci, a my se tak dočkáme daleko rozmanitějšího prostředí. Kromě trosek budovy, kde dojde ke zmiňovanému nepovedenému přistání, se podíváme ještě do kostela, nemocnice, prostřílíme si cestu skrz metro nebo temnými garážemi. Ovšem i tak se občas nedá ubránit pocitu „tady už jsem byl(a)“ nebo „to už sem viděl(a)“. Tyhle pocity pramení převážně z použití stejných prvků při stavbě jednotlivých úrovní. Obdobné pocity budete mít až do doby, kdy se dostanete do komplexu metra, které se dá označit za nejpovedenější část datadisku (i když nemocnice s márnicí má také něco do sebe). Grafická stránka je ve své podstatě shodná s předchozí hrou, možná se najdou nějaká vylepšení, ale těch si při střílení do jednotek Replica nevšimnete. Asi nejpůsobivější scéna se odehrává na dvoře (který je po designové stránce dosti fádní), kdy musíte čelit docela velké přesile. Naštěstí vám pomůže starý dobrý člen jednotek SFOD Holiday, schovaný na horní terase. Zde také v plné míře využijete novinku v podobě automatických kulometných věží. Bez nich by následná řežba asi byla dohratelná jen obtížně.

Nové zbraně

MinigunTG-2A Minigun
I do F.E.A.R.u autoři přidali rotační kulomet, který je velmi oblíbenou zbraní first person stříleček. Tato zbraň je do značné míry upravená (plasty a polymery), tudíž je proti konkurenci o 50% procent lehčí a unese jí každý voják. Je určena na blízké nebo středně vzdálené cíle bez výrazného pancéřování. I s vylehčeným modelem si ale moc rychle nezaběháte.

Laser CarabineLaserová karabina typu 12
Tajný projekt vědců z laboratoří Armacham je vylepšená verze optiky kombinované s bateriovým zdrojem. Díky nové technologii dokáže během krátké doby (několik vteřin než dojde zásobník) vysílat smrtící paprsek. Lehká a účinná zbraň, se kterou si můžete vypálit na zeď třeba své jméno.

Kulometná věžAP-5 Deployable Turret
Když jste ve velkém oslabení, hodí se každá pomoc, kterou tato automatická střílecí věž je. Velký úhel záběru (360°), smrtící kadence nebo možnost připevnění na každou volnou plochu (například na zeď) činí z AP-5 dokonalého pomocníka, který promění celá družstva jednotek Replica v potravu pro havrany.

ZásobyZásoby
Chytře rozmístěné zásoby jsou základem každé operace. To vědí i nepřátelské jednotky, a proto jsou po celém městě rozmístěny tyto bedny. K otevření není potřeba klíč, stačí vyplýtvat pár nábojů nebo použít pažbu (či nohu). Bedny většinou obsahují docela velké množství střeliva, zbraní, brnění nebo lékárničky, těch u sebe můžete mít stejně jako v původní hře 10 kusů.

Fear EP
Země v plamenech
Kromě prostředí se novinky najdou i v arzenálu, jedná se o dvě, respektive tři zbraně – Minigun, se kterou jsme se již mohli setkat v demu a laserovou pušku. Třetí inzerovaná zbraň je spíše obecného charakteru a zmiňovala jsem jí již výše, jedná se o malou kulometnou věž, která reaguje na pohyb (s podobnou jsme se mohli setkat v Half Life 2, ovšem zde je daleko menších rozměrů, takže jich poberete hned několik a dokáže střílet v rozsahu 360°). Více informací o zbraních si můžete přečíst v tabulce nad tímto odstavcem. Poslední novinka je spíše dekorativní, jde o bedny s municí, které po městě rozmístily jednotky Replica. Vše ostatní zůstává při starém.


Pro slabší povahy nebude větší míra brutality a cákající hektolitry krve možná úplně přijatelná, ovšem milovníci budou nadšeni.

Ulice poseté těly
Atmosféra hry je opět hustá, že by se dala krájet. Tmavé, spletité chodby, děsivé zvuky a S.T.R.A.C.H. na každém kroku vás vybičuje k nadlidskému výkonu. Fear EP Vyloženě lekacích scén ale oproti původní hře výrazně ubylo, autoři se to ovšem snaží kompenzovat jinou formou a přidali více akce. Pro slabší povahy nebude větší míra brutality a cákající hektolitry krve možná úplně přijatelná, ovšem milovníci budou nadšeni. Hra díky tomu dostala i daleko větší spád, takže málokdy se ocitnete jen tak bloumající po chodbách, naopak stále budete dobíjet vaši zbraň a střílet a střílet. Kromě nových zbraní se dočkáte i nových nepřátel v podobě průhledných bytostí s rudě svítícíma očima. Sice je nepotkáte moc často, ale dají vám pořádně zabrat díky extrémně rychlému pohybu a špatné viditelnosti. Nové zbraně dostali do rukou také vojáci jednotek Replica, takže se musíte připravit na salvy z rotačního kulometu, červený paprsek laseru nebo na šikovně (tedy ne pro hráče) rozmístěné automatické věže. Avizovanou změnou bylo i mírné vylepšení AI nepřátel, které je opravdu znát především na rozlehlejších prostranstvích.

Lokalizace
Stejně jako u původní hry, se i datadisku díky společnosti CDProjekt dostalo české lokalizace, která nabízí jazykově méně zdatným ještě větší prožitek ze hry. Kvalita lokalizace je stejně jako v předchozím případě na vysoké úrovni, žádných překlepů jsem si nevšimla, proto ji jistě mnoho hráčů ocení. Lokalizovaná hra se dá pořídit za 599 Kč, a je jen otázka, zda hráči investují tyto peníze do zhruba 5 hodin zábavy.

Odplata
I přes veškeré nedostatky, které jsou uvedeny v předešlém textu lze datadisk

Klady a zápory

Plus Nové zbraně
Plus Rozšíření příběhu
Plus Vylepšená AI nepřátel

Mínus Krátká herní doba
Mínus Hardwarové nároky

Cena 599 Kč
CZ České titulky

F.E.A.R.: Extraction Point označit za vcelku povedený. Tíživá atmosféra vzpomínek sice není vidět na každém kroku jako v původní hře, ale i tak ji znatelně cítíte. Depresivní náladu vám nevylepší ani konec, spíše naopak. Snad jen vyloženě lekacích momentů by mohlo být o něco více, ale slabší povahy hrající v temné místnosti se zvukem naplno, by to zase nemuseli úplně snášet. Škoda jen malého počtu inovací a krátké hrací doby, které se při druhém hraní snižuje ještě o dobrou třetinu, takže se dostanete na necelé 4 hodiny. Suma sumárum po velkém hype vyvolaném po E3 a vydáním Combatu se na trh dostává zajímavé prodloužení původní hry, které kromě mírně rozvedeného příběhu nenabízí skoro žádné novinky. Pro fanoušky je nákup povinností, pro ostatní však zábavu, byť velmi krátkou představuje také. Nevýhodou ovšem je, že k hraní datadisku je zapotřebí vlastnit i původní hru, což náklady podstatně zvyšuje.

F.E.A.R. Extraction Point
Minimum: Win XP/2000, P4 1.7 GHz nebo ekvivalent, 512 MB RAM, GK s 64 MB (GeForce 4 Ti nebo Radeon 9000)
Optimum: P4 3.0 GHz, 1 GB RAM, GK s 256 MB (Radeon 9800 Pro nebo GeForce 6600)
Multiplayer: Ano
Další informace: veškeré informace o hře
Výrobce/distributor: TimeGate Studios / Vivendi
Distributor v ČR: CD Projekt
Oficiální stránka: Homepage
Datum vydání: svět: říjen 2006 / ČR: listopad 2006
  Hodnocení: (info) 75%
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář