Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvod

Multimédia se stále vyvíjí. Standard DVD a komprimovaných formátů AVI či MPEG urazil kus cesty a dnes jsou již nároky uživatelů zcela odlišné. Stejným způsobem se vyvíjel záznam zvuku. Notový záznam MIDI znamenal v jisté době vrchol počítačové reprodukce, dnes jsou trendem soubory MP3 a OGG Vorbis. K běhu těchto komprimovaných multimediálních souborů ale potřebujeme vhodné zázemí. Není jím myšleno pouze vhodné hardwarové vybavení PC a operační systém, ale zejména doplňky systému, které dokážou tyto soubory dekomprimovat. Základním prvkem je kvalitní přehrávač videa a dále také kodeky, bez nichž nelze otevřít některé komprimované videosoubory.

 

 
Součásti balíku

Balík obsahuje tři plné a volně šiřitelné aplikace a dále dvě trial verze dalších aplikací, které vám budou fungovat bez omezení po dobu 15 dní.
DivX Player

Tato aplikace je univerzální multimediální přehrávač a tvoří základ tohoto objemného balíku. Dokáže přehrávat zejména videa v DivX formátu a také DivX HD formát, který se vyznačuje zvýšenou kvalitou, ideální pro přehrávání na běžné televizi či na LCD televizi o vysokém rozlišení. Aplikace obsahuje také Download manager a Media manager pro snadnou správu vašich médií a médií stažených z internetu.
DivX Community Codec

Balík kodeků dokáže zprostředkovat přehrávání komprimovaných videosekvencí i ve vysokém rozlišení. A nabízí možnost komprimovat domácí video ve značném kompresním poměru. Prvních 15 dní bude tato aplikace běžet v placeném režimu, který poskytuje další služby, pak se přepne do běžného, který je zdarma.
DivX Web Player

Jde o doplněk pro váš internetový prohlížeč, který vám umožní přehrávat komprimované video přímo v jeho okně. Výhodou jsou pokročilé funkce, jako jsou přehrávání na celé obrazovce či podpora skinů a HD videa.
DivX Converter

Co by to bylo za balík pro komprimované video bez vhodného převodního programu. Tento je zdarma na prvních 15dní, následně je zpoplatněn přibližně 250 Kč. Dokáže převádět videosekvence mezi mnoha formáty včetně VOB souborů vhodných pro vaše DVD.

Co to jsou kodeky a k čemu slouží?

Jak již bylo uvedeno, kodeky jsou jakési zásuvné moduly do operačního systému, které dokážou zpracovat komprimované video nebo zvuk. Slovo kodek v sobě skrývá výrazy kodér a dekodér, takže je poměrně jednoznačné, že kodek pracuje v obou směrech a dokáže multimediální soubory dekódovat do zobrazitelné podoby a také je do této podoby zakódovat. Kodeky tedy nevyužívají pouze uživatelé, kteří hodlají na svém PC spouštět určité formáty komprimovaných multimédií, ale také tvůrci těchto dokumentů. Komprese se dělí na ztrátovou a bezztrátovou, první zmíněná je využívána v drtivé většině případů, neboť umožňuje stlačit velikost souboru na minimální velikost.

 
S jakými kodeky se setkáte nejčastěji

Kodeků je skutečně velmi mnoho, pokud si stáhnete video soubor s koncovkou AVI, neznamená to, že musíte vlastnit AVI kodek - u těchto video formátů jde pouze o jakýsi kontejner, který v sobě obsahuje obraz, zvuk a případně titulky v podobě samostatných kanálů. Pro určení, které kodeky potřebujete pro přehrávání video kanálu a které pro audio kanál se dozvíte pomocí analýzy videa aplikací CodecInstaller nebo například GSpot.

 

Jak na to
Instalace je snadná, ale trvá déle, dle počtu produktů, které budete instalovat. Výběr součástí lze v průběhu instalace samosebou ovlivnit. Dobře si rozmyslete, zda chcete nainstalovat Firefox s Google Toolbarem - je součástí instalace. Na konci instalace budete zase vyzváni k zadání e-mailu? toto raději nedoporučujeme.


Prostředí aplikace DivX Player je strohé, ale účelné. Vlevo je panel pro přístup ke knihovně médií a Download manageru, ve středu okna jsou ovládací prvky a okno pro zobrazení videa a nakonec vpravo jsou informace o vloženém disku s možností zaznamenání videosekvence.


Za zmínku ještě rozhodně stojí DivX Converter - minimalističtější design si ani nedokážeme představit. Do efektního okna aplikace přetáhnete myší soubor, které chcete převést, vyberete výstupní formát a kliknete na tlačítko Convert. Nutno dodat, že tímto lze soubory snadno připravit pro přehrávání na mobilu nebo na PDA.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář