Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bad Day LA - bezdomovec hrdinou

Snad každý hráč někdy chtěl hru, která by byla zábavná a zároveň obsahovala jakousi kritiku světa kolem nás.
reklama


Celoměstský požár

Jak je z názvu hry patrné, je situována do Los Angeles a hráč bude vést kroky muže jménem Anthony, jenž kdysi býval více než dobrý agent, na kterého se ovšem potom vykašlal celý svět. Do příběhu jako hráč vstupujete tehdy, když Anthony tlačí po dálnici zcela jistě kradený nákupní vozík, při čemž znatelně blokuje celou dopravu. Najednou ho přepadne nutnost použít místo, kam i královna musí pěšky. Jelikož žádná kadibudka není k dispozici, rozhodne se vydělat přímo na dálnici. Náhle se ovšem nedaleko od něj zřítí letadlo se spoustou biochemického svinstva a teroristy na palubě. Při záchraně vlastního zadku se dostane do víru pomoci ostatním lidem, které sužují další katastrofy, jako meteorická bouře, tsunami, atd. To všechno během jediného dne. Někdy je prostě lepší nevytáhnout paty...

Přítel Minimax

Jednou z prvních zbraní kterou dostanete do vašich houmlesáckých pracek je hasicí přístroj, který se zároveň stane vaší zbraní-skoro-na-všechno. Můžete jej využívat na klasické hašení požárů okolí,  osob, které čas od času samy od sebe vznítí, uklidňování psů a v neposlední řadě na dezombifikaci – to je ale divné slovo, lidí. Po zřícení zmíněného letadla se všude vytvořily jakési mraky zeleného plynu, který mění ubožáky, co se s ním dostanou do kontaktu, na nemyslící zombíky. Ovšem vaším hasičákem je můžete bez problémů vyléčit. Další „léčící“ praktiky lze provádět například brokovnicí nebo plamenometem. Když už jsme u zbraní, podíváme se na jejich kompletní výčet. Jízda v obrněné sanitceVe hře najdete 8 použitelných objektů. Jsou to obvazy, páčidlo, hasící přístroj, brokovnice, AK-47, sniperka a raketomet, plamenomet nebo zbraň totálního ničení – nůžky na nehty. Každý nehet, který dopadne na zem,  vyvolá zničující tlakovou vlnu, která pobije vše ve vašem okolí. Pro každou zbraň platí několik pouček, jako třeba nestřílet raketometem do blízkých zdí, nebo nepoužívat brokovnici na velké vzdálenosti.
Další věci, které sice nemůžete mít u sebe, ale přesto vás nějak ovlivňují, jsou různá jídla a pití. Jídlo doplňuje zdraví o přibližně třicet bodů, pití změní váš stav na opilost nebo na tzv. „Junkie“ mód, ve kterém dáváte více poškození jedním úderem. Poslední věcí jsou porno časopisy, které Anthonymu zvednou maximální počet životů o jedna a zároveň ho kompletně vyléčí.

Pomáhej, nebo tě umlátíme...

V jakémsi tutorialu odehrávajícím se na výše zmíněné dálnici se seznámíte jak s ovládáním, tak s herním prvkem, který označuje vaši nebezpečnost. Pokud zabíjíte nevinné, nebo se nečině koukáte jak před vaším zrakem hoří, získáváte do tohoto ukazatele černé smajlíky. Čím více jich je tím je větší pravděpodobnost, že na vás lidé budou útočit. A vzhledem k tomu, že nábojů není nekonečno může se z toho vyklubat dosti solidní problém.
Bad Day LAPokud naopak lidem pomáháte tím, že je hasíte či léčíte, získáváte smajlíky bílé. Ani ty vás ovšem neuchrání před některými lidmi, kteří budou útočit pokaždé, když vás uvidí. Mezi ně se například řadí teroristé nebo příslušníci různých gangů. Za jejich zabití rovněž získáte bílé smajlíky.

Jednou z prvních zbraní kterou dostanete do vašich houmlesáckých pracek je hasicí přístroj...

Sarkasmus nade vše

Tato věta je zjevně Anthonyho životním mottem. Už pouze jeho hlášky na adresu lidí, kteří jej žádají o pomoc jsou více než zajímavé. Stejně tak i jeho činy. Například máte zachránit dítě, které leží na polorozpadlé plošině. Jakmile k němu přeskáčete, bude náš milý houmles znechucen odporným smradem. Jak tedy dítě dostat na druhou stranu? Bez jakýchkoliv výčitek svědomí Anthony dítě prostě překopne na druhu stranu, načež si sám „odpíská“ penaltu. Podobně to vypadá se zachraňováním dětí, které uvízly na plošině. Páčidlem urazíte podpěry, takže děti spadnou dolů. Ke všemu vám pak tito nevděčníci ani nepoděkují, pokud za výraz díků nepovažujete typicky americký zvednutý prostředník jedné ruky.

Nejste v tom sami

LA po vlně tsunami. Hra takto vypadá bohužel pouze ve videosekvencíchNa svém cestě Anthony získá několik společníků, kteří mu následně pomáhají v boji. Prvním z nich je naprosto dokonalé dítě zasažené jakousi redukovanou dávkou onoho „zombíckého moru“. Není zcela vygumovaný, ale stejně jako zombie útočí pliváním jakési zelené břečky. Samozřejmě za doprovodu patřičných zvukových efektů. Druhým „kolegou“ je Juan, Mexikánec s motorovou pilou, kterého srazíte při jízdě v obrněné sanitce. Do boje se vrhá za doprovodu výkřiků své nepříliš dobré angličtiny, což je někdy zábavné poslouchat. Třetí je Carol, blondýna, která ve vás pozná onoho bývalého agenta. Přidá se k vám potom, co povinně zachráníte její čivavu z hořícího domu. Čtvrtým a zárověň posledním je Seržant americké armády, kterého zachráníte ze zajetí jednoho gangu. Útočí velice efektivními granáty, což velmi oceníte.

Opravdu špatný den...

Klady a zápory

Plus parodie na vše americké
Plus rozhovory plné černého humoru
Plus vtipné okamžiky

Mínus krátká herní doba
Mínus v některých částech nudné

Cena 999 Kč
CZČeské titulky

Hra bohužel neunikla klasickému nedodržení vývojářských slibů, proto zde najdeme spoustu vad a nedodělků. Autoři se zjevně zaměřili na úpravu hry pro masovou veřejnost, proto zde nenajdeme nic, co by hráče alespoň trochu motivovalo ke snažení. Kupříkladu smrt. Pokud umřete, prostě se po chvíli objevíte na stejném místě s plným počtem životů a můžete klidně umřít znovu a znovu. Jedinou výjimkou jsou haly na letišti, kde se po smrti objevujete na začátku budovy.
Další porce chyb se týká úrovní samotných. Ty jsou až přespříliš předvídatelné a opakující se, což vzhledem k prostředí ve kterém se hra odehrává, působí dost nereálně. Pokud jste v lokaci, kde se musíte probojovat určitým počtem nepřátel, jistě vás bude štvát také jejich neustálé obnovování, zvláště za vašimi zády. Autoři se zjevně chtěli vyhnout možnosti vyvraždit celou oblast, ovšem toto nebylo to nejštastnější řešení.
Celková herní doba si také nezaslouží cokoliv podobného vyznamenání. Mě osobně celou hru podařilo dohrát za celých šest hodin, což na plnohodnotnou hru opravdu není nic moc. Za necelých tisíc korun českých to opravdu mnoho času není, byť je vyplněn spoustou zábavných situací.

Bohužel, umělá inteligence spolubojovníků není na úrovni, která by se dala označit za dobrou. Spolubojovníci prostě nabíhají do chumlu nepřátel, aby položili svůj bezcenný život, ovšem po chvíli zase povstanou z mrtvých, stejně jako vy.

Druhým „kolegou“ je Juan, Mexikánec s motorovou pilou, kterého srazíte při jízdě v obrněné sanitce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář